”Jeotermal ekonomiye 1 milyar dolar katkı sağlayabilir”

Enerji Bakanı Taner Yıldız Kızıldere Jeotermal Sahası’nı ziyaret etti

12 Temmuz 2013

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Zorlu Enerji’nin Denizli’nin Sarayköy İlçesi’ndeki Kızıldere Jeotermal Sahası elektrik üretim tesislerini gezdi.

Bakan Taner Yıldız burada yaptığı açıklamada Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük jeotermal kaynağa sahip ülkesi olduğunu hatırlatırken, bu alanda 600 MW’lık kurulu güç hedeflediklerini ifade etti.

MTA’nın 90’a yakın jeotermal sahasının ihalesini yaptığını da sözlerine ekleyen Bakan Yıldız, bu sahalar arasında bazılarının inşaatının devam  ettiğini, tamamının işletmeye geçmesi halinde ise bu kaynağın Türkiye ekonomisine yıllık 1 milyar dolar civarında katkı yapacağını söyledi.

Enerji Bakanı Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü; ”Bugün Denizli’de özel sektöre ait olan bu işletme, Türkiye’nin en büyük jeotermal santralidir. 80 MW’lık bir santral kuruluyor ve bitme aşamasında. Bu rakamı küçümsememek lazım. Yılda yaklaşık 8 bin saatlik elektrik enerjisi, sonsuz bir kaynak olan jeotermalden üretilecek. Yer altındaki buhar enerjiye dönüşmüş olacak. Türkiye bundan kazançlı çıkacak.”

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise Kızıldere’deki bu santrali genişleterek 100 MW’lık kurulu güce ulaştıracaklarını ifade etti.