WWF: ”Gücüne Sahip Çık”

WWF yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması hedefi ile yeni bir kampanya başlattı

11 Temmuz 2013

WWF tarafından tüm dünyada yenilenebilir enerji yatırımlarının artması için ”Gücüne Sahip Çık’ sloganıyla küresel bir kampanya başlatıldığı açıklandı.

WWF Türkiye tarafından yapılan açıklamada atmosferdeki karbondioksit seviyesinin Mayıs ayında 400 ppm seviyesini aşmasının iklim değişikliği mücadelesinde bir kalenin daha kaybedilmesi olarak nitelendi.

Açıklamada ortalama sıcaklıklardaki artışın güvenli sınır olarak belirlenen 2 santigrat-derecede tutmanın yolunun küresel enerji altyapısında esaslı bir değişimden geçtiğini, ayrıca fosil yakıt ekonomisinden yenilenebilir enerjiye geçişin hava kirliliğini azaltılması, ülkelerin enerjide dışa bağımlılığın kırılması, istihdam olanaklarının artması ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmak gibi etkenlerinde bu değişimi zorunlu kıldığına vurgu yapıldı.

20’den fazla ülkede, eş zamanlı ve online olarak yürütülecek kampanyanın Türkçe bölümüne panda.org/tr_syp adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Kampanya ile önümüzdeki 12 ay boyunca hükümetler ile uluslararası finans kuruluşlarının yenilenebilir enerji sektörüne dünya çapında toplam 40 milyar dolar yeni yatırım taahhüdü vermeleri hedefliyor.

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar konu ile ilgili yayınlanan açıklamada şunları kaydetti;  “Spekülasyon, doğru enformasyon eksikliği, ters teşvik gibi itici güçler enerji piyasalarında önemli ölçüde etkin. Bunun yanında, piyasalarda çok büyük politik ve ekonomik çıkarlar hâkim. Tartışmayı yeni bir çerçeveye taşıyarak fosil yakıtların gerçek maliyeti ve yenilenebilir enerjinin sunduğu gerçek fırsatları ortaya koymanın tam zamanı. Gücüne Sahip Çık kampanyası çerçevesinde yaptığımız “harekete geç” çağrısı, karar vericilerin ulaşmak istediğimiz temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir geleceğe yatırım yapması için bir davetiye.”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise fosil yakıt kullanımının tehlikelerine vurgu yaptığı açıklamasında şunları ifade etti;   “Zamanımız tükeniyor. Fosil yakıtlara yatırım yapmaya devam edersek, giderek ciddileşen oranda hava kirliliği ve alışık olmadığımız iklim koşullarıyla yüzleşeceğimizi biliyoruz. Ulaşmak istediğimiz geleceğin inşası için elimizi taşın altına koymak, hepimizin ortak sorumluluğu. Siyasi ve finansal karar vericilere kendi güçlerine sahip çıkmaları, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmaları ve fosil yakıtlardan vazgeçmeleri için çağrıda bulunuyoruz.”