Çin Avrupa Birliği ile uzlaşmaya çalışıyor

Çin yönetimi fotovoltaik sektörüne getirilen anti-damping vergilerinde uzlaşma arıyor

10 Temmuz 2013

Avrupa Birliği’nin Çin’in fotovoltaik sanayi sektörüne karşı başlattığı anti-damping soruşturması ve uygulamalarına karşı Çin yönetiminin uzlaşma teklifinde bulunduğu bildirildi.

Shanghai Securities News tarafından verilen haberde Çin yönetimi Avrupa Birliği’ne, birlik ülkelerine satılacak panellerin toplam kurulu gücünün yıllık 10 GW’ı aşmaması ve satılacak ürünlerde en düşük fiyatın watt başına 0.5 avro olması teklifini getirdiği belirtildi.

Gazete haberin kaynağı olarak ise Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Enerji Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olarak görev yapan Wang Sicheng‘a dayandırdı.

Bununla birlikte Çin yönetimi bu adımının karşılığında Avrupa Birliği’nin Çinli üreticilere getirdiği anti-damping vergilerinin hiç uygulanmamasını veya düşürülmesini talep ediyor.

Avrupa Birliği Çinli güneş paneli ve ekipmanları üreticilerine bu yılın Haziran ayının başında geçici olarak yüzde 11.8 oranında anti-damping vergileri uygulanmasına karar vermişti. Birlik ve Çin yönetimi arasında uzlaşma sağlanamadığı takdirde ise yükümlülükler 6 Ağustos 2013’ten sonra 100’den fazla Çinli firmaya kalıcı olarak yüzde 37.2 ila 67.9 arasında değişen oranlarda uygulanacak.