Kemal Derviş: ”Yunanistan ekonomisinin ilacı yenilenebilir enerji”

Kemal Derviş Financial Times’taki makalesinde Yunanistan ekonomisinin kurtuluş yolları arasında rüzgar ve güneş enerjsini de saydı.

12 Temmuz 2013

Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, Yunanistan ekonomisinin büyümesinin deniz, gemiler ve güneş enerjisinden geçtiğini iddia etti.

Kemal Derviş Financial Times’ta yayınlanan ”Sea, ships and solar can get Greece growing” başlıklı makalesinde Yunanistan’ın ekonomik kriz ve bu krizden çıkış yolları ile tespitlerde bulundu.

Makalede Yunanistan ekonomisiyle ilgili aylardır, harcama kesintileri, bütçe açığını azaltma gibi konularda çeşitli önerilerin ortaya atıldığını ve tartışıldığını ifade eden Kemal Derviş, “iyileşmenin büyümeye ve iş fırsatları yaratmaya bağlı olduğunu” iddia etti.

Yunanistan’da büyüme sağlanmadan, borcun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranının daha da artacağı uyarısında bulunan Derviş, yeni iş fırsatları yaratılmadan da ülkede uygulanan programın sürdürülebilir olmayacağının altını çizerken, her vergi ve harcamanın ekonomik büyümeye etkisinin analiz edilmesi gerektiğini söylerken, kısa vadeli hedeflerin yanı sıra uzun vadede stratejik düşünmenin de önemli olduğunu ifade etti.

Yüksek kaliteli turizm ve yüksek değer kazandırılmış tarım ve gemicilik sektörlerinin önemine değinen Derviş makalesinde Yunanistan’ın rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli ve yeşil teknolojisinin, büyümesi için temel kaynak olabileceğini iddia etti.