Siemens Nadir Elementleri Kendi Çıkaracak

Çin’in nadir elementlerin çıkarılması ve ihracatını sınırlaması Siemens’i alternatif yollar bulmaya yöneltiyor.

12 Temmuz 2013

Çin’in çevresel sorunlara yol açtığı gerekçesi ile geçen yıl üretimine ve ihracatına sınırlama getirdiği, dünyadaki üretimin yüzde 90’ını karşıladığı, nadir elementler olarak bilinen ve yenilenebilir enerji alanı dahil olmak üzere yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde kullanılan maddelere olan ihtiyaç dünya devi şirketleri bu alanda alternatif çözümler bulmaya yöneltiyor.

Son olarak Siemens tarafından geçen hafta yapılan bir açıklamada şirketin özellikle Direct-Drive teknolojisine sahip olan rüzgar türbinlerinin üretiminde ihtiyaç duyduğu mıknatısları üretebilmek için kullanması gereken neodimyum ihtiyacını karşılamak için Avusturyalı maden şirketi Lynas ile ortak girişim kurmak için mutabakat metni imzaladığı belirtildi.

Açıklamaya göre iki şirket ilk etapta Malezya’daki bir maden sahasında neodimyum çıkarmak için çalışmada bulunacak iken girişimde Siemens’in payı yüzde 55 olacak iken Lynsa’nın hissesi ise yüzde 45 olacak.

Bununla beraber Siemens’in bu alanın dışında Avustralya, Rusya, Grönland ve Kaliforniya’da da aynı madeni çıkarmak için faaliyetlerde bulunabileceği belirtiliyor.