İş Bankası sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sağladı

Banka sürdürülebilirlik bağlantılı ilk işlemi ile 1 milyar ABD doları tutarında kaynak sağladı

29 Mayıs 2021

Türkiye İş Bankası 544,7 milyon Euro ve 300 milyon ABD Doları tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasını imzaladığını ve toplamda 964 milyon ABD doları tutarındaki anlaşma ile geçen yıl Mayıs ayında tamamladığı işlemi % 110’un üzerinde bir oran ile yenilediğini açıkladı.

Açıklamada işlemin bankanın sürdürülebilirlik bağlantılı ilk işlemi olduğu belirtilirken, kredi kapsamında, sürdürülebilirlik performans kriterleri belirlendiği bankanın elektrik tedariğini yenilenebilir kaynaklardan sağlaması ve engelli dostu bankamatiklerin toplam bankamatik sayısına oranının artırılması gibi kriterleri sağladığı takdirde sendikasyon kredisinin maliyetlerinde iyileşme gerçekleşeceği bildirildi.

Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,25, ABD Doları diliminde ise Libor + %2,50 oldu.

Açıklamada İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın’ın sağlanan krediye ilişkin şu değerlendirmeyi paylaştığı bildirildi;

“2021 yılında devam eden zorlu piyasa koşullarına rağmen, çok sayıda bankanın katılımı ile toplam 964 milyon ABD Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesini imzalamış olmamız, uluslararası piyasalarda İş Bankası’na duyulan güveni bir kez daha teyit etti.

Sürdürülebilirliği her alanda benimseyerek tüm iş süreçlerimize entegre ederken, sürdürülebilirlik bağlantılı ilk sendikasyon işlemimize de imza atmaktan çok memnunuz. Bu işlem, kaynağın temininden kullandırımına kadar uçtan uca tasarlanmış iş modelimizin başarılı bir örneği olma özelliği taşıyor. Sadece çevresel değil sosyal etkilerimizi de göz önüne alarak belirlediğimiz performans kriterlerimiz ile sorumlu bankacılık anlayışımızı pekiştiriyoruz.

Yılın ilk çeyreğinde ulaştığı 631 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunu sürdüren İş Bankası, sağlanan bu kredilerle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecektir.”