Arçelik 350 milyon Avro yeşil fon sağladı

Şirket kaynağı sürdürülebilirlik odaklı projelerin yatırımı için kullanacak

29 Mayıs 2021

Arçelik 350 milyon Avro tutarında 5 yıl vadeli yeşil tahvil ihracı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şirketin açıklamasına göre ihraç sürecinde 33 ülkeden 175’ten fazla kurumsal yatırımcı planlanan ihraç tutarının 4,5 katından fazla olarak yaklaşık 1,6 milyar Euro tutarında talep iletilirken, tahviller %3,00 yeniden satış getirisi üzerinden fiyatlandı ve kupon oranı %3,00 olarak belirlendi.

Uluslararası danışman bankalar J.P. Morgan Securities plc, Merrill Lynch International ve MUFG Securities EMEA plc aracılığı ile ihraç edilen Arçelik’in yeşil tahvili Euronext Dublin Borsası’nda işlem görecek.

Şirket sağladığı fon ile enerji verimli ürünler, döngüsel ekonomi çözümleri, üretimde enerji verimliliği, kirliliği önleyici ve kontrol altına alan çözümler, sürdürülebilir su ve atık su yönetimi, yenilenebilir enerji ve yeşil binaları kapsayan projelerini finanse etmeyi planlıyor.

Şirketin yazılı açıklamasında değerlendirmesi yer alan Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen şunları söyledi;

“Uluslararası piyasalara, yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk Türk reel sektör şirketi olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Yeşil tahvil Arçelik’in Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) alanlarındaki itibarını daha da güçlendirmesine yardımcı olacak ve “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonumuzla uyumlu olarak işimizin merkezine sürdürülebilirliği koymaya devam etmemizi sağlayacak.

Yeşil tahvil, ESG projelerimizi finanse etmenin yanı sıra hızla büyüyen finansal mekanizmayla fon bulma seçeneklerimizi çeşitlendirerek Arçelik’in daha fazla sayıda uzun vadeli ve yeşil yatırımcıya erişimini mümkün kılacak. Yeşil tahvil sürdürülebilirlik taahhütlerimizi teyit ederken, bu alandaki inisiyatiflerimizle sektörümüze öncülük etmemize de yardımcı olacaktır.”