Shell ve Enerjisa elektrikli araç şarj hizmeti için işbirliği yaptı

Shell elektrikli araç şarj hizmeti için Eşarj altyapısını kullanacak

29 Mayıs 2021

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Shell ile Enerjisa Türkiye’de elektrikli araç şarj hizmeti vermek üzere işbirliği yaptı.

Şirketler tarafından yapılan ortak basın açıklamasına göre Shell Recharge markası ile İstanbul, Sapanca ve İzmir’de devreye alınan toplam dört istasyonda Enerjisa Enerji’nin 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı Eşarj’ın altyapısını kullanacak. Yapılacak yeni yatırımlar ile de istasyon sayısı Haziran ayı sonuna kadar sekize yükseltilecek.

Bununla birlikte Eşarj’ın geçtiğimiz yıl Temmuz ayından beri I-REC sertifikaları ile kantılanmış yeşil elektrik kullanımı sayesinde Shell Recharge şarj istasyonlarında tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kullanımı mümkün olacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı Shell’in halihazırda 35’ten fazla ülkede 185 binden fazla elektrikli araç şarj ünitesi ile hizmet verdiğini ve bu rakamı 2025 yılına kadar 500 bine, 2030 yılına kadar ise 2,5 milyona yükseltmeyi hedeflediğini hatırlattı.

Emre Turanlı açıklamasında aynı zamanda Shell’in Küresel olarak 22 ülkede 50 binin üzerinde şarj noktası bulunan Avrupa’nın en büyük elektrikli şarj istasyonu firması New Motion’ı, İngiltere’nin en büyük elektrikli araç şarj ağı şirketi Ubitricity’i ve 4.400’den fazla şarj noktası bulunan Kuzey Amerikalı şirket Greenlot’ı satın aldığı, ayrıca BMW, Daimler, Ford ve VW ortak girişimi olan grubu Avrupa’da otobanlarda ultra hızlı elektrikli şarj istasyon ağı yaratmak için Ionity ile anlaşma imzaladığı bilgilerini de paylaştı.

Turanlı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Elektrikli araç sahibi misafirlerimize Shell Recharge markamız ile istasyonlarımızda hizmet veriyoruz ve elektrikli şarj noktalarına ilişkin pilot uygulamamızı ise Enerjisa ile başlattık. Önümüzdeki günlerde yapacağımız yatırımlarla, elektrikli araç sahibi misafirlerimiz İstanbul-Ankara ve İstanbul-İzmir otoyollarında bulunan istasyonlarımızda rahatlıkla araçlarını şarj ederek şehirler arası yolculuklarını gerçekleştirebilecekler. Öncelikli hedefimiz büyük şehirler ve tatil rotaları olacak. Talebe bağlı olarak en uygun teknoloji ile doğru zamanda yatırımlarımıza hız vereceğiz.”

Açıklamada Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar‘ın ise şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“Teknolojiyi ve sürdürülebilirliği odak noktası olarak belirleyen tüm yatırımları önemsiyoruz. Tam bu noktada Eşarj ile sorumluluk alıyor ve yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç şarj istasyon ağı olan Eşarj ile daha önce İsveç’e istasyon kurarak önemli bir adım atmıştık. Bugün ise Shell Recharge noktalarının operasyonlarını sağlayarak ekosistem içerisindeki öncü konumumuzu pekiştirecek önemli bir dönüm noktası yaşıyoruz. Eşarj olarak 2030 yılına geldiğimizde trafiğe çıkması öngörülen elektrikli araç sayısına da bağlı olarak karbon salınımına 2,5 milyon tonluk katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin yanı sıra dünya ekosistemine de yarar sağlayacak adımlar atıyoruz.”