Hindistan’ın projesi için ilk işbirliği teklifi Rusya’dan geldi

Hindistan’ın projesi için ilk işbirliği teklifi Rusya’dan geldi

20 Ocak 2010

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh tarafından bir törenle ülkenin ilk başbakanı Javaharlal Nehru’nun ismini taşıyan “Javaharlal Nehru Ulusal Güneş Enerjisi Programı” resmi olarak başlatıldı.

Törende yaptığı konuşmada Hindistan Başbakanı Singh 2022’ye kadar 20 milyon güneş enerjisi hücresi üreteceklerini, 20 milyon metrekarelik alan kaplayarak ve 20.000 megavat kurulu güce sahip olacak güneş paneli kurulumu yaparak Hindistan’ın enerji ihtiyacının %20’sini güneş enerjisinden sağlamak istediklerini belirtti.

Resmi rakamlar göre Hindistan’ın toplam kurulu 155.8 megavatlık enerji üretim kapasitesinin sadece ‘luk kısmını ağırlıklı olarak rüzgar olmak üzere yenilenebilir enerji oluşturuyor.

Törende konuşma yapan Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerjiler Bakanı Faruk Abdullah ise önümüzdeki üç yıl içerisinde toplam 1.300 megavatlık kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kurulumu yapmayı planladıklarını, bunun 1.100 megavatlık kısmınının ise ana elektrik şebekesine bağlı olacağını söyledi. Bunu başarabildikleri takdirde hedeflerinin diğer kısmını gerçekleştirmelerinin de zor olmayacağını söyleyen Abdullah şu an için çok yüksek olan güneş enerjisi birim maliyetlerini düşürmek için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Konu hakkında Hindistan gazetesi The Hindu’ya açıklama yapan Rus Hükümetinin Ekonomi ve Maliye Direktörü Sergei Seredin ise Hindistan’ın giriştiği bu iddialı çalışamanın, yenilenebilir enerjiye yönelik çok olumlu ve doğru bir yaklaşım olduğunu ve Rusya’nın da bu çalışmada rol almak istediğini söyledi. Seredin bu alana yönelik Hindistan ile yapılabilecek işbirliğinde büyük olanaklar gördüklerini ve hükümetinin Hindistan’da veya Rusya’da güneş enerjisine yönelik üretim yapma veya diğer işbirliği olanakları için açık olduğunu belirtti.