Denizüstü Rüzgar Enerjisinde İnanılmaz Güzellikte Büyüme

EWEA CEO’su Kjaer: Avrupa Denizüstü Rüzgar Enerjisi Sektöründeki %54’lük büyüme inanılmaz güzellikte

19 Ocak 2010

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) tarafından Avrupa denizüstü (offshore) rüzgar enerjisi sektörü’nün 2009 yılında 2008’e göre %54 büyüme göstererek 1.5 milyar avroluk bir büyüklüğe ulaştığı açıklandı. Bu başarı toplamda 577 megavat kurulu güce sahip 199 türbinden oluşan sekiz ayrı rüzgar tarlasının kurulması ile gerçekleşti. Rapor sektörün geleceği adına önemli ve umut verici öngörülerde de bulunuyor.

EWEA CEO’su Christian Kjaer yaptığı açıklamada denizüstü rüzgar tarlaları gibi büyük projeler için finans kaynağı bulmanın zorlukları düşünüldüğünde bu büyümenin inanılmaz güzellikte bir gelişme olduğunu söyledi. Kjaer ayrıca özellikle bağımsız yatırımcıların bu alana yönelik yatırımlarını gerçekleştirmede çok büyük güçlükler çektiğini ve bu sektörün hükümetler ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmesinin de sektör için hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Kjaer sözlerinin devamında Avrupa Birliği’nin “Avrupa Ekonomik İyileşme Planı” çerçevesinde sektöre yönelik 255 milyon avro’luk desteğinin karar vericilerin Avrupa’nın gelecekteki enerji ihtiyacının karşılanmasında denizüstü rüzgar enerjisinin önemini anladığını göstermesi bakımından önemli olduğunu, Avrupa Yatırım Bankası’nın da artan desteğinin denizüstü rüzgar enerjisinin gelecekteki başarısının Avrupa’nın ekonomik gelişimi, yeni iş alanları yaratılması ve teknoloji alanındaki liderliğinin artmasına olumlu etkisi için çok yararlı olacağını belirtti.

Avrupa’da kurulu denizüstü rüzgar gücü 2009 yılındaki gelişme ile beraber  2,056 megavat’a ulaşmış durumda. EWEA’nın 2010 beklentisi ise bu oranın %75’lik bir artış ile 3000 megavat düzeyini aşması. Zira Avrupa ülkelerinin sularında toplam 3.500 megavat’lık 17 farklı projenin kurulum çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların yarısı ise İngiltere kıyılarında yapılıyor.

Bunun yanında farklı ülkelerde toplam 16.000 megavatlık yeni proje için izinler alınmış durumda, bu izinlerin yarısını ise Almanya sularında kurulacak rüzgar tarlası için verilen izinler oluşturuyor.

Avrupa’da dokuz ayrı ülkenin sularında 828 türbinden oluşan 38 ayrı denizüstü rüzgar tarlası bulunuyor. İngiltere %44 ve Danimarka %30 ile bu pazarın lideri konumundalar.