Fas 2 GW’lık Güneş Enerjisi Projesi Başlatıyor

Fas Hükümeti 9 milyar dolarlık güneş enerjisi projesinin ilk ihalesini yapmaya hazırlanıyor

17 Ocak 2010

Fas 2020 yılına kadar 2 gigavatlık kurulu güneş enerjisi gücüne ulaşma hedefi doğrultusunda ilk adım olarak 500 megavat’lık santralin ihalesini Şubat ayında yapacağını duyurdu.

Fas’ın Güney Bölgesindeki Ouarzazate şehrinde kurulacak yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali (CSP)  9 milyar dolarlık yatırımla 5 adet kurulması düşünülen santrallerin başlangıç adımı olacak. Proje tamamlandığında iki nükleer reaktöre eş orandan elektrik üretecek santraller Fas’ın toplam kurulu enerji gücünün %38’ini oluşturarak enerji talebinin %20’sini karşılayacak. Fas Enerji Bakanı Amina Benkhadra yaptığı açıklamada yapacakları ihale ile birkaç büyük yabancı enerji şirketinin ilgilendiğini belirtti.Desertec projesinin açıklanması Kuzey Afrika ülkeleri arasında güneş enerjisi alanında ciddi bir rekabeti de başlatmış durumda. 400 milyar avroluk pastadan pay kapabilmek için Kuzey Afrika ülkeleri Mısır, Libya, Cezayir ve Tunus da daha önce güneş enerjisine yönelik önemli yatırım projeleri ve  devlet teşvikleri çalışmalarını uluslararası kamuoyu ile paylaşmaya başlamışlardı.

Kuzey Afrika’nın petrol kaynağına sahip olmayan ama hali hazırda Avrupa ile enerji iletim ağına sahip olan tek ülkesi olan ve bu ağ aracılığı ile kullandığı elektriğin %97’sini Fransa’dan ithal eden Fas’ta rakipleri gibi güneş enerjisi alanında Akdeniz’in önemli oyuncularından biri olmak istiyor. Ayrıca Fas’ın güneş enerjisi yatırımları için Alman hükümetinin de bu ülkeye yardımcı olmak istediği ve hükümetler arasında  bu konudaki ikili görüşmelerin Kasım’dan beri sürdüğü belirtiliyor.