Güney Kutbuna Rüzgar Enerjisi Santrali Kuruldu

Yeni Zelanda hükümeti tarafından yaptırılan santral bölgedeki araştırma kuruluşlarının enerji ihtiyaçlarını karşılayacak

18 Ocak 2010

Yeni Zelanda’lı Meridian Energy tarafından güney kutbuna üç adet rüzgar türbini yerleştirildi ve türbinler ile elektrik elde edilmeye başlandı. 7.4 milyon dolara malolan ve Yeni Zelanda hükümeti tarafından finanse edilen bu çalışma ile  güney kutbunda bulunan biri Yeni Zelandalı diğeri ise Amerikan iki araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacı karşılanacak.

Rüzgar’ın saatte 205 km hıza çıktığı ve hava sıcaklığının ortalama olarak -57 derece olduğu bölgedeki bu çalışmadan bir yıllık deneme sürecinin ardından  verimli sonuçlar alınırsa santralin genişletilmesi hatta bölgede güneş enerjisi santrali kurulmasınında gündeme alınabileceği belirtiliyor.

Kamuya bağlı Meridian Energy şirketinin yöneticileri yaptıkları açıklamada halihazırda enerji ihtiyacını mazotla karşılayan iki araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacının ‘inin üç rüzgar türbininden oluşacak bu santral ile karşılanarak mazot tüketiminden yılda 463.000 litre tasarruf edilebileceğini belirtiyorlar. Şirket yetkilileri santralin kurulduğu bölgenin coğrafi koşullarının bu tarz projeler için oldukça uygun olduğunun bölgeden üretilebilecek yenilenebilir enerji ile araştırma kuruluşlarının enerji ihtiyaçlarının %50’sinden fazlasının karşılanmasının mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

37 metrelik üç türbinden oluşan santralin inşası iklim koşullarının sadece Kasım ve Şubat ayları arasında çalışmaya olanak vermesi nedeni ile iki yılda tamamlanabildi. Bununla beraber bu güney kutbunun ilk rüzgar enerjisi santrali değil. Avustralya hükümeti tarafından daha önce yaptırılmış ve Belçika’lı bir araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacını sağlayan iki türbinden oluşan bir başka rüzgar enerjisi santrali daha bölgede bulunmakta.