Havada ‘karbon kavgası’ büyüyor

AB’nin, bu yılın başından itibaren havayolu taşımalarına uygulaya başladığı karbon vergisinin yarattığı kriz uluslararası boyut kazandı.

13 Mart 2012

Dünya Gazetesi – Okan Umruk – Ece Ceyhun

Avrupa Birliği’nin, havayolu şirketlerine yönelik olarak 1 Ocak’ta yürürlüğe koyduğu karbon vergisinin yarattığı kriz derinleşiyor. Sera etkisine neden olan gazların salımını azaltmak için alınan karara verilen tepkilere bir yenisi eklendi. Havayolu taşımalarında maliyeti artıracak uygulamaya karşı ABD, Kanada ve Çin’in itirazının ardından bu kez Avrupalı şirketler harekete geçti. Avrupa’nın önde gelen uçak şirketleri, AB’nin düzenlemeyi gözden geçirmesini istedi.

Rusya, karbon vergisine karşı Avrupa uçaklarına Sibirya hava sahasını kullandırmama tehdidinde bulunurken, Avrupalı Airbus’a sipariş ettiği 45 uçağın nihai alımını askıya aldığını duyuran Çin, bu kez de ulusal havayolu şirketlerine karara uymama talimatı verdi.

DÜNYA’ya konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu,  uygulamanın bu haliyle kaos yaratacağını belirterek, “İnanıyorum ki Avrupa Birliği bu kararını erteleyecektir” dedi.