Güney Kore akıllı sayaçlar ile tasarruf peşinde

Güney Kore artan enerji maliyetlerini düşürme çabası içerisinde

1 Mart 2012

Enerji talebini karşılamada yoğun olarak ithalat bağımlılığı altında olan Güney Kore artan enerji maliyetlerini düşürme çabası içerisinde.

Asya’nın en yüksek enerji tüketimine sahip dördüncü ülkesi olan Güney Kore bu amaçla ülkenin elektrik iletim sisteminin verimliliğini artıracak ve ülkede elektrikli araç kullanımını yaygınlaştıracak adımlar atacak.

Güney Kore Başbakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada 2016 yılına kadar ülkedeki konutların yarısında akıllı sayaçların bulunmasının sağlanacağı belirtildi. Açıklamada başta kamu elektrik işletmesi olmak üzere elektrik tedarikçileri tarafından yürütülecek çalışmalar sayesinde elektrik tüketicilerinin tükettikleri elektriği net bir şekilde gözlemlemelerinin mümkün olması ve bu sistemlerden sağlanacak geri bildirim sayesinde tedarikçilerin anlık elektrik talebi ile ilgili bilgilere sahip olarak arz planlamalarını bu verilere göre yapmaları amaçlanıyor.

Bununla birlikte açıklamada 2016 yılına kadar ülkede elektrikli araçlar için 150.000 şarj istasyonu kurulumunun sağlanması ve 17.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde enerji depolama birimlerinin kurulumu hedeflendiği belirtildi.

Güney Kore hükumeti tarafından 2009 yılının Kasım ayında  ülkenin elektrik iletim sisteminin verimliliğini ve güvenilirliğini artıracak uygulamaları içeren bir yol haritası hazırlanmıştı. İlgili plan gereğince ülkenin özel sektörünün elektrik iletim sistemlerine 22 milyar dolarlık  yatırım yapması beklenirken kamu sektörünün ise ilgili yatırımlar için 2.3 milyar dolarlık kaynak ayırması bekleniyor.