AYEDAŞ tasarruf sahtekarlığına karşı uyardı

AYEDAŞ yazılı bir açıklama ile reklamı yapılan elektrik tasarruf cihazları ile hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi

7 Mart 2012

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) tarafından yapılan bir yazılı açıklama ile şirketin ‘elektrik tasarruf cihazı’ adı altında satılan cihazlarla hiçbir ilgisinin olmadığı bildirdi. Açıklamada ayrıca bu cihazların herhangi bir tasarruf sağlamayacağı da ifade edildi.

AYEDAŞ tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Son günlerde elektrik tasarrufu sağladığı ve Şirketimizin de tavsiye ettiği izlenimi verilerek ‘Tasarruf Cihazı’ satışı yapıldığı tespit edilmiştir.

Televizyon ve İnternet üzerinden reklamı yapılarak ve Müşterilerimize telefon ile iletişime geçilerek satışı yapılmakta olan bu cihazların, AYEDAŞ’tan onaylı olduğu ve özellikle meskenlerde elektrik faturasını düşürdüğü iddia edilmektedir.

Şirketimizin; ‘Elektrik Tasarruf Cihazı’ adıyla satılan bu cihazlarla hiçbir ilgisi yoktur.

Ayrıca Şirketimizin konu ile ilgili yapmış olduğu araştırmada, bahsi geçen cihazların birer   “mini kompanzasyon ünitesi”  olduğu anlaşılmıştır. Bu tür cihazlar endüktif yöndeki reaktif yükleri kompanze etmektedir. Mesken tarifesinden enerji kullanmakta olan abonelerimize, yürürlükte olan mevzuat gereği sadece aktif tüketimleri üzerinden fatura tahakkuku gerçekleştirilmektedir. Yani sadece aktif tüketimleri ölçülmekte, reaktif tüketimleri ise faturaya esas olmadığından dolayı ölçülmemektedir. Dolayısı ile mesken tarifesinden enerji kullanan abonelerimizin, yukarıda bahsi geçen “mini kompanzasyon ünitelerini” satın alıp kullanmaları halinde, elektrik tüketim faturalarında herhangi bir tasarruf söz konusu olmayacaktır.

Müşterilerimize saygıyla duyurulur.

AYEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ