Çin’den AB’nin havacılıkta emisyon ücretlendirmesine karşı atak

Airbus, Çin yönetiminin şirketten uçak satın alımını engellediğini duyurdu.

12 Mart 2012

EurActiv Türkiye

Airbus, Çin yönetiminin şirketten uçak satın alımını engellediğini duyurdu. Çinli yetkililer ise Avrupa ile ticari bir çatışmadan kaçınmak istediklerini söyledi. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren, Avrupa’daki havalimanlarını kullanan tüm uçaklardan emisyon ücreti alınmasına yönelik uygulamaya Çin, ABD ve Kanada ile birlikte şiddetle karşı çıkıyor.

Airbus’ın sahibi EDS’nin Yönetim Kurulu Başkanı Louis Gallois, Çin’in, AB emisyon ücretlendirmesine karşı atağa geçtiğini söylemişti.

EurActiv’e konuşan, isminin gizli kalmasını isteyen bir Çinli diplomat ise ‘Sanırım bu, Çin’in Emisyon Ticaret Sistemi’ne havacılığın da dahil edilmesi karşısında Çin’in gücünü gösteriyor.’ dedi. Bir anlaşmaya varılamaması halinde yeni yaptırımların geleceğini söyleyen diplomat, ‘Biz ticari bir savaş istemiyoruz. AB’nin akıllıca bir karar vermesini umuyor ve konuyu yabancı dostlarımız ve ortaklarımızla Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) çerçevesinde çözmek istiyoruz’ dedi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu’nun iklimden sorumlu üyesi Connie Hedegaard’ın sözcüsü Isaac Valero Ladron, diplomatın ‘havacılık konusuna gösterdiği hassasiyetten memnun olduğunu’ söyledi. Yazılı bir açıklamada bulunan Ladron, ‘Dünya çapında bir anlaşmaya varmak için ICAO çerçevesindeki çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.’ dedi. Sözcü, küresel bir anlaşmanın ortaya konulması halinde, yasada değişikliğe gidebileceklerini kaydetti.

Avrupalı diplomatların, yıl sonuna kadar konuyla ilgili dünya çapında bir çözüm bulmak istediği bildirildi.