Güneş Enerjisi İçin 9 Milyar Dolarlık Girişim

Asya Kalkınma Bankası güneş enerjisi yatırımları için 2.25 milyar dolarlık kredi sağlayacak

5 Mayıs 2010

Manila, Filipinler merkezli Asya Kalkınma Bankası Asya Güneş Enerjisi Girşimi adı altında bir çalışma başlattığını ve bu çalışma için üç yıllık dönemde 2.25 milyar dolarlık finansman sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de düzenlenen bankanın yıllık toplantısında konuşan Asya Kalkınma Bankası Genel Direktörü Rajat Nag hedeflerinin üç yıllık dönemde bölgede 3.000 megavatlık güneş enerjisi kurulumunun yapılmasına olanak sağlamak olduğunu söylerken sağladıkları finansmanın etkisi ile bölgede güneş enerjisi alanında 6.75 milyar dolarlık yatırımın ayrıca yapılacağını sözlerine ekledi.

Nag konuşmasında  Asya Pasifik bölgesinin enerji talebinin 20 yıl içinde iki kart artış göstereceğini bu yüzden hızla artan enerji talebinin acilen karşılanması gerektiğinin bunu yaparken ise çevreyi kirletmeyen ve karbon salımına yol açmayan yöntemlerin izlenmesinin zorunluluğuna vurgu yaptı. Konuşmasında Orta Asya bölgesindeki çöllerin büyük çaplı güneş enerjisi yatırımları için çok uygun koşullar sağladığını belirtirken bu bölgelerde yapılacak yatırımlar için finansman sağlamaya istekli olduğunu ifade etti.

Girişimin diğer bir hedefi ise ilki bu yıl 5-6 Temmuz’da olmak üzere güneş enerjisi üzerine güneş enerjisi kongreleri düzenlemek.

Asya Kalkınma Bankası 2009 yılında temiz enerji yatırımları için 1 milyar dolar olan hedefinin üzerinde 1.3 milyar dolar finansman sağlamıştı. 2013 yılından sonra ise bankanın hedefi temiz enerji yatırımları için asgari 2 milyar dolarlık katkı sağlamak. Banka son olarak Tayland’da 73 MW’lık bir güneş enerjisi projesi için kredi sağladı.