Solimpeks’ten Yeni Uygulama

2200 yataklı bir otel Solimpeks sayesinde sıcak su ihtiyacını tamamen güneş enerjisinden sağlayabilecek

5 Mayıs 2010

Antalya Side’de bulunan 2200 yataklı Bluewaters otelinin sıcak su ihtiyacı çözümü için Solimpeks ile anlaştığı bildirildi.

Solimpeks’ten yapılan açıklamada Seiso ile beraber gerçekleştirilen projede 300 adet kollektör kullanıldığı ve günlük 100 ton sıcak su ihtiyacına yılın 12 ayı cevap verebilecek sistemin kurulum maliyetinin 29 ayda kendini karşılayabileceği belirtildi.

Şirket yetkilileri binaların çatılarına güneş enerjisi sistemleri kurulumunda mimari açıdan hoş olmayan görüntülerin oluşabildiğini ve çatı izolasyonunun zarar görebildiğini, bunun da çatılarına bu sistemlerin kurulumunu yaptırmak isteyen kişi veya kurumlar için bir çekince nedeni olduğunu bildiklerini bu yüzden Bluewaters projesinde bu amaçla projenin gerçekleştirildiği çatıya dökülen beton kalıplar üzerine oturtulan kollektörler ile hem çatı izolasyonunun hiçbir şekilde zarar görmediğini hem de estetik açıdan hoş olmayan görüntülerin önüne geçildiğini ifade ettiler.

Solimpeks firması 60 ülkeye ihracat yapan ve ortaklık yapısının tamamı yerli sermayeden oluşan bir şirket.  Şirketin uluslararası geçerliliğe sahip 18 adet kalite üretim sertifikası bulunuyor.