Google’dan Yenilenebilir Enerjiye İlk Doğrudan Yatırım

İnternet devi yenilenebilir enerjiye ilk doğrudan yatırımını yaptı

5 Mayıs 2010

Yenilenebilir enerji alanında Google.org aracılığı ile çeşitli araştırma projelerini destekleyen, eSolar ve AtlaRock gibi yeni teknolojileri hayata geçirmeye çalışan başlangıç şirketlerini destekleyen Google’ın ilk defa yenilenebilir enerji alanında doğrudan yatırım yaptığı açıklandı.

Şirketin resmi blogunda Google’ın yeşil yatırımlarından sorumlu Rick Needham tarafından yapılan açıklamada 38.8 milyon dolarlık yatırımın 7.5 GW’lık kurulu güç ile Amerika’nın en büyük rüzgar enerjisi üreticisi olan NextEra Energy’nin Kuzey Dakota’da inşa ettiği iki adet rüzgar santraline yapıldığı ifade edildi.

NextEra tarafından yapılan açıklamada ise Google’ın bu yatırım ile rüzgar tarlalarında 190 milyon dolar toplam değere sahip olan B sınıfı hisselerin yüzde 20’sine sahip olduğu bildirildi.

Google’ın yatırım yaptığı bu iki santralin toplam kurulu gücü 169.5 megavat olacak ve 55.000 evin enerji ihtiyacı bu rüzgar tarlalarından sağlanabilecek. Ayrıca bu tarlalardaki rüzgarın geliş yönü sürekli gözlemlenebilecek ve  santrallerdeki türbinlerin kanatları rüzgarın geliş yönüne göre bağımsız olarak ayarlanabilecek. Bu sayede bu türbinlerde standart türbinlere göre yüzde 15 oranında daha geniş kanatlar kullanılabilecek.  Buda beraberinde rüzgardan elde edilen enerjinin artmasını getirecek.

Tam sayısını ve yerlerini saklı tutsa da Google uzun süredir kesintisiz ve yüksek miktarda enerji ihtiyacı duyan , farklı ülkelerde bulunan sunucu ve veri merkezlerinin   enerji güvenliği sağlamak ve enerji maliyetlerini düşürmek adına yenilenebilir enerji teknolojileri ile yakından ilgileniyor.

Şirket son olarak bu yılın başında ABD’nin ilgili kurumlarından enerji üretme ve satabilmek için gerekli olan izinleri sağlamaya yönelik gerekli işlemleri başlatmıştı. Şirketin bu son eylemi Google’ın yenilenebilir enerji piyasasına gireceği yolundaki spekülasyonları da beraberinde getirmişti.