Facebook İlk ”Yeşil” Veri Merkezini Kuruyor

Facebook’un ilk ”yeşil” veri merkezinin inşa çalışmalarına başladığı açıklandı.

1 Kasım 2011

Facebook’un ilk ”yeşil” veri merkezinin inşa çalışmalarına başladığı açıklandı.

ABD’li sosyal medya sitesi tarafından yapılan açıklamada İsveç’te kurulacak olan merkezin Avrupa’nın en büyük veri merkezi olacak olmasının yanında, merkez aynı zamanda enerji ihtiyacının çoğunu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması ile Facebook açısından ilk olma özelliğini taşıyacak.

İsveç’in kuzey kutup dairesine 100 km uzaklıktaki Lulea şehrinde inşa edilecek olan veri merkezinin elektrik ihtiyacı çok büyük oranda bölgedeki hidroelektrik santrallerden sağlanacak.  Facebook için Lulea’nın seçilmesindeki bu bölgenin ikliminin soğuk olması. Zira veri merkezleri için soğuk iklim performansı artırıcı bir özellik.

Dünyadaki veri merkezlerinin yüzde 40’ı ABD’de bulunurken. Google, Facebook, Twitter gibi yüksek kullanıcı sayısına sahip internet sitelerinin veri merkezleri ABD’deki ortalama 30.000 evin toplam tüketimi kadar elektrik kullanıyor.

Dünyadaki veri merkezlerinin yüzde 40’ı ABD’de bulunurken. Ekonomik durgunluğun görüldüğü 2007-2010 yılları arasında bile bu alanda yüzde 40’lık büyüme görüldü.

Facebook veri merkezlerinin elektriğini yüzde 52.3 oranında kömürden karşılaması nedeni ile son 20 aydır Greenpeace tarafından çeşitli kampanyalar ile protesto ediliyordu.