”Güneş Enerjisinde Teşvik Yükselirse Yatırımcılar Geri Döner”

UFTP Başkanı Prof. Dr. Sıddık İçli Enerji Bakanı’ndan güneş enerjisi teşviklerin artırılacağına dair sinyal aldıklarını söyledi.

28 Ekim 2011

UFTP tarafından Antalya’da düzenlenen ”Güneş Kentler Çalıştayı” etkinliğinde bir konuşma yapan UFTP Başkanı ve Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İçli, güneş enerjisine verilen mevcut teşviğin düşük olduğunu iddia ederken, bu teşviğin iki katına çıkarılması için çaba gösterdiklerini belirtirken bakanlık ile yakın temasta olduklarını ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan teşviğin artırılacağına yönelik sinyaller aldıklarını söyledi.

Türkiye’deki güneş enerjisi teşviğinin en az 26 dolar sent olması gerektiğini iddia eden Prof. Dr. İçli şu şekilde konuştu;

“13,3 dolar sent yeterli değil. Türkiye’de yatırım yapmayı hedefleyen birçok şirket, teşvikin düşük olması nedeniyle geri çekildi. Bu şekilde çoğu yabancı ortaklı olmak üzere yaklaşık 10 şirket, yatırımını durdurdu. Eğer 26 dolar sent olursa bu yatırımcılar geri döner.”

Prof. Dr. İçli konuşmasında ayrıca güneş enerjisinin ekonomik olabilmesi ve halkın bu alana yatırım yapabilmesi için ise aynen Almanya’da olduğu gibi konutlarda üretilen elektriğin devlet tarafından satın alınmasını sağlayacak bir sistemin gerekliliğini de vurguladı.