Almanya için güneş enerjisinde yeni adres Yunanistan

Almanya Başbakanı güneş enerjisinde teşviklerin daha da düşebileceğini söylerken, güneş enerjisinde yeni adres olarak Yunanistan’ı gösterdi.

31 Ekim 2011

Almanya güneş enerjisi ile elektrik üretimine sağladığı teşviği 1 Ocak 2012’ten itibaren yüzde 15 oranında düşüreceği açıklandı. Alman güneş enerjisi sektöründe genel beklenti ise bu oranın yüzde 12 düzeyinde olacağı idi.

Analistler ülkenin kurulu güneş enerjisi gücünün 2010 yılında, bu yılın başında düşecek olan teşviklerin de etkisi ile 7.8 GW artış gösterdiğini, Ekim 2010 ile Eylül – 2011 arasında ise bu rakamın 5.2 GW düzeyinde kaldığını belirtiyorlar.

Analistlerin genel beklentisi yıl sonuna kadar görece yüksek teşviklerden yararlanmak isteyen yatırımcıların etkisi ile sektörde biraz canlanma mümkün ise de yıl sonunda artacak kurulu güç 5.9 GW civarında gerçekleşebilecek.

Bununla beraber Almanya Başbakanı Angela Merkel teşviklerin çok daha fazla düşürebileceğini, güneş enerjisini Yunanistan gibi güneşlenme süresinin daha uzun olduğu başka ülkelerden alınabileceğini söyledi.