Zorlu Pakistan’ın Rüzgar Gücünü Yükseltiyor

Pakistan’ın ilk ve tek rüzgar enerjisi santralinin işletmecisi Zorlu Enerji, bu ülkedeki yatırımlarını artırıyor.

28 Ekim 2011

Pakistan’ın ilk ve halihazırda çalışan tek rüzgar enerjisi santralinin sahibi olan Zorlu Enerji 6 MW kurulu gücünde olan bu santralin kapasitesini artırmak için 111.1 milyon dolarlık kredi sağladı.

Şirketten yapılan açıklamada kredinin Uluslararası Finans Kurumu IFC (38,1 milyon dolar), Asya Kalkınma Bankası (36,8 milyon dolar), ECO Ticaret ve Kalkınma Bankası (20 milyon dolar) ve Pakistan’ın en büyük özel bankalarından Habib Bank Limited (16,2 milyon doları) sağlandığı belirtildi. Projenin toplam maliyeti ise 158,7 milyon dolar olacak.

Tamamlandığında 56.4 MW’lık kurulu rüzgar enerjisi gücüne sahip olacak santralin yılda 159 megavat-saat elektrik üretmesi bekleniyor.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 20 yıl süreyle Pakistan’a elektrik sağlayacak olan santralin 2012 yılında devreye girmesini planladıklarını söyledi.

Arif Özozan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Pakistan’da uluslararası yatırımla hayata geçirilecek ilk rüzgar santralinin Zorlu Enerji imzası taşımasından büyük mutluluk duyuyoruz.  Pakistan’ın yerel ve yenilenebilir kaynaklarının değerlendirilmesinin ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. IFC, ADB ve diğer finans kuruluşlarının bu projeye verdiği desteği, uluslararası enerji sektöründe Zorlu Enerji’ye duyulan güvenin bir göstergesi olarak görüyoruz.”