Depolama projeleri için ön lisanslar verilmeye başlıyor

EPDK Başkanı 12 RES ve GES projesi için ön lisans verilmesine karar verildiğini, toplam başvurunun 4.400 adede yaklaştığını açıkladı

9 Nisan 2023

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz geçtiğimiz Kasım ayında başvuruların alınmaya başlanan depolama başvurularında ilk ön lisansların verilmeye başlanacağını açıkladı. [1]

Mustafa Yılmaz Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada ilk olarak 12 rüzgâr ve güneş enerjisi santrali için toplamda 744 MW kurulu güce denk proje için ön lisans verilmesine karar verildiğini söyledi. Yılmaz bu rakamın gelecek haftalarda artacağını da sözlerine ekledi.

EPDK Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre 19 Kasım 2022 tarihinde başlayan süreçte kuruma toplamda 221.000 MW kurulu güce denk gelecek şekilde 4.369 başvuru yapıldı.

Başvuruların 113.500 MW’lık bölümü rüzgâr enerjisi, 107.500 MW’lık bölümü ise güneş enerjisi projeleri için yapıldı.

Mustafa Yılmaz şunları kaydetti;

Kurulumuz 12 adet ve toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı RES ve GES için önlisans verilmesine karar verdi. Sektörümüz ve milletimiz için hayırlı olsun. Bu rakam yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırımın sahaya yansıması demek. Henüz işin başındayız ve bu rakam önümüzdeki haftalarda katlanarak artacak. Bu düzenlememizin hayata geçmesinde bize destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Bu yatırımlarla birlikte rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminin yanı sıra batarya teknolojilerinin gelişiminde de büyük bir ivme yakalayacağız. Sahaya yansıyan yatırımların istihdama da çok önemli katkısını göreceğiz. Yerli batarya teknolojilerinin gelişimi elektrikli araç sektörünün gelişimini de etkileyecek. Kısaca hem milletimiz hem sektörümüz kazanacak.

 


[1] Depolamalı rüzgar ve güneş enerjisinde ilk önlisanslar verildi, 1,5 milyar dolarlık yatırım bekleniyor