Sırbistan enerji depolama yatırımlarına teşvik sağlayacak

Depolamalı yatırımlara bağlantı önceliği verilecek

4 Nisan 2023

Sırbistan enerji depolama yatırımlarını teşvik edecek yasa değişikliği hazırlığı içinde.

Sırbistan Madencilik ve Enerji Bakanı Dubravka Đedović Berlin Enerji Dönüşümü Diyaloğu toplantısında yaptığı açıklamada hazırlanan taslağın ülke parlamentosuna sunulduğu bilgisini verdi.

Đedović’in yaptığı açıklamaya göre ülkenin yenilenebilir enerji yasasında yapılacak değişiklik ile yenilenebilir enerji projelerine enerji depolama birimleri eklemeyi taahhüt eden yatırımcılara bağlantı süreçlerinde öncelik sağlanacak.

Teklife göre düzenlemeden santrallerinin asgari olarak %20 gücüne denk gelecek şekilde ve her bir MW için 0,4 MWh gücünde depolama birimi eklemeyi taahhüt eden yatırımcılar yararlanacak.

Sırbistan halihazırda %27 düzeyinde olan nihai enerji tüketimindeki yenilenebilir enerji payını 2030 yılına kadar %40 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

Ülke yönetimi bu hedef doğrultusunda halihazırda 550 MW düzeyinde olan rüzgâr ve güneş enerjisi kurulu gücünü 2030’a kadar üç kat artırmayı hedefliyor.

Bununla birlikte Sırbistan yönetimi yeşil enerji yatırımları kapsamında ülkedeki kömür ve bakır madenlerindeki işgücünü, lityum ve bor madencilik faaliyetine yöneldirmek için de çalışmalar yürütecek.