Deniz Üstü Rüzgara Rekor Yatırım

Amerikalı yatırım ve danışmanlık kuruluşu Blackstone’ın Almanya’nın Kuzey Denizi kıyılarındaki iki deniz üstü rüzgar enerjisi santrali projesi için rekor bir yatırım yapacağı açıklandı. Amerikalı yatırım ve danışmanlık kuruluşu Blackstone’ın Almanya’nın Kuzey Denizi kıyılarındaki iki deniz üstü rüzgar enerjisi santrali projesi için rekor bir yatırım yapacağı açıklandı. Financial Times’ın haberine göre basın açıklaması bugün yapılacak olan… View Article

6 Ağustos 2011

Amerikalı yatırım ve danışmanlık kuruluşu Blackstone’ın Almanya’nın Kuzey Denizi kıyılarındaki iki deniz üstü rüzgar enerjisi santrali projesi için rekor bir yatırım yapacağı açıklandı.

Amerikalı yatırım ve danışmanlık kuruluşu Blackstone’ın Almanya’nın Kuzey Denizi kıyılarındaki iki deniz üstü rüzgar enerjisi santrali projesi için rekor bir yatırım yapacağı açıklandı.

Financial Times’ın haberine göre basın açıklaması bugün yapılacak olan yatırım iki ayrı deniz üstü rüzgar enerjisi projesine toplamda 2.5 milyar avroluk kaynak sağlanmasını öngörüyor.

Finansmanın 1.2 milyar dolarlık kısmı Almancada ''deniz rüzgarı'' anlamına gelen Meerwind deniz üstü rüzgar enerjisi santrali için sağlanacak. Bu santralin 2013 yılında devreye girmesi ve tamamlandığında 80 deniz üstü rüzgar türbininden oluşması bekleniyor. Santral devreye girdiği zaman Almanya’daki 400 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Bu yatırımın finansmanı için 822 milyon avroluk kaynak 7 bankadan sağlanacak iken bu kaynağın yarısını tek başına Alman Kalkınma Bankası ( KfW ) karşılayacak.

Şirket 64 türbinden oluşacak ve 2016 yılında devreye girecek olan diğer bir deniz üstü rüzgar tarlası için ise 1.3 milyar dolarlık finansman sağlayacak.

Yatırım kararının Almanya’nın 2022 yılında tamamen nükleer enerji kullanımından vazgeçmesi hedefiyle deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımlarına yönelik teşviklerin artırılmasından sonra gelmesi dikkat çekerken, santrallerin üretilen elektrik için megavat başına 119 avroluk alım garantisine sahip olduğu bilgisi de verildi.