Almanya Temiz Enerji Ar-Ge Bütçesini Rekor Düzeyde Artırıyor

Fukuşima felaketi sonrası nükleer enerjiden çıkış kararı alan Alman hükümeti temiz enerji ve enerji verimliliğini rekor seviyede artırıyor.

4 Ağustos 2011

Alman hükümetinin temiz enerji ve enerji verimliliğ sağlayan teknolojiler üzerine yapılan araştırmalara yönelik maddi desteğini yüzde 75 oranında artıracağı açıklandı.

Alman Çevre bakanlığından yapılan açıklamada 3 yıllık süre içerisinde yenilenebilir enerji teknolojileri, enerji verimliliği, enerji depolama ve daha verimli elektrik iletim hatlarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına Alman hükümeti 3.4 milyar avroluk destek sağlayacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Fukuşima’da yaşanan nükleer enerji santrali felaketinden sonra ülkedeki 17 nükleer enerji santralinin zamanından önce kapatılacağını ortaya çıkan enerji arzı açığının ise yenilenebilir enerji ve fosil yakıtlı santraller ile kapatılacağını açıklamıştı.

2010 yılında Almanya’nın elektrik üretiminde yenilenebilir enerjilerin payı yüzde 16.8 olarak gerçekleşmiş iken, nükleer enerji santrallerinin payı ise yüzde 23 olmuştu. Alman hükümetinin hedefi 2020 yılında ise ülkenin enerji talebini yüzde 35 oranında yenilenebilir enerjilerden sağlamak.