Akbank Çevre Dostu Finansman Sağladı

Akbank Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan sağladığı 100 milyon dolarlık finansmanı enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımları için kredi olarak kullandıracak.

5 Ağustos 2011

Akbank, yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında toplam 200 milyon ABD Doları tutarındaki işlemle yurtdışı piyasalardan yeni bir uzun vadeli finansman sağladı. 7 yıl vadeli olarak sağlanan 200 milyon ABD doları tutarındaki yeni kredi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Brussels’dan (SMBC) temin edildi.

Uluslararası piyasalarda risklerin yükseldiği ve finansman kaynaklarına erişimin güçleştiği bir dönemde alınan bu krediyle Akbank’ın seküritizasyonlardaki başarısını tekrarladığını kaydeden Akbank Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, “Bu kredinin teminiyle Seküritizasyon Programımız altında 30’uncu işlemimizi gerçekleştirdik. Seküritizasyon piyasasında 2008 krizi ile beraber meydana gelen daralmaya rağmen bankamız 2008 yılından bugüne toplam tutarı 900 milyon doları bulan 3 işlem gerçekleştirerek yurt dışı piyasalardan borçlanma konusundaki yetkinliğini bir kez daha ispat etti. Sağlanan yeni finansman Akbank’ın uluslararası finans kuruluşları ve uluslararası bankalar ile kurduğu yakın işbirliğinin sonucu. Bu işlemimizde de Programımıza ilk kez katılan yeni yatırımcılar kazanmamız sürdürülebilir yurt dışı finansman sağlama konusundaki tecrübemizin bir yansımasıdır” dedi.

Kredinin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) sağlanan 100 milyon ABD doları tutarındaki kısmının kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Kefeli “Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışımız ve ilkelerimiz paralelinde sosyal ve çevresel şartlar açısından uluslararası standartlara uygun ve sürdürülebilir değer yaratmayı hedefleyen yeni bir finansman sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sağladığımız finansman bu kapsamda çevre dostu bir kredi. Kredimiz gelecek nesillere daha iyi, yaşanabilir bir çevre bırakılmasına ve karbon salımının azaltılmasına katkı sağlayacak. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımları arttırmayı hedefleyen çevre dostu krediyi KOBİ’lerimizin ve şirketlerimizin kullanımına sunacağız. Yatırımcı tabanımızı çeşitlendirerek sermaye piyasalarından uzun vadeli yeni finansmanlar sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Söz konusu işlemle Akbank’ın Seküritizasyon Programları aracılığı ile uluslararası piyasalardan sağladığı finansman tutarı yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı. Bunun yanında, Akbank’ın 1999 yılında kurduğu, dünyadaki en uzun süreli Seküritizasyon Programlarının başında gelen yurtdışı havale akımlarına dayalı bu program bir çok ödül de kazandı. Euromoney’nin yayını Structured Finance International dergisi tarafından “2001 Yılı – Gelişmekte Olan Piyasalarda En İyi Varlığa Dayalı Menkul Kıymet İhracı” seçilen

Program, The Banker’dan da “2005 Yılının En İyi Türk Seküritizasyon İşlemi” ödülünü kazanmıştı. Akbank ayrıca 2010 yılı Ağustos ayında aldığı seküritizasyon kredisi ile yılın ilk işlemine imza atmış ve seküritizasyon piyasasında sektöre öncülük etmişti.