HES Yatırımcıları İhaleden Çekildi

Hidroelektrik santrallerinin nihai pazarlık görüşmesinde, teklif sahipleri ihaleden çekildi.

3 Ağustos 2011

Sabah

Kısık, Bozkır, Göksu, Durucasu ve Ladik-Büyükkızoğlu hidroelektrik santrallerinin nihai pazarlık görüşmesinde, teklif sahipleri ihaleden çekildi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 38 milyon dolar oldu.

Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi. 2 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif, 41 milyon 100 bin dolar olurken, bu turda NZN Madencilik Enerji Üretim Otomotiv Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş elendi. İkinci elemeli yazılı turda ise Altek Alarko Elektrik Santralleri Tesis, İşletme ve Ticaret A.Ş elendi.Yazılı elemeli turların ardından, açık artırmaya geçilirken, başlangıç tutarı 99 milyon 500 bin dolar, artırım aralığı da 50 bin dolar olarak belirlendi.

Açık artırmanın ilk turunda, Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim A.Ş ve Güngör Elektrik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi de ihaleden çekildi.

İhale komisyonu, ihaleye ilişkin kararını daha sonra açıklayacak.