Çin Kirletme Liderliğini ABD’den Alıyor

Sera etkisi yaratan gaz salımlarına yönelik yapılan bir çalışma bu alanda bugüne kadar en büyük sorumluluğun ABD’ye ait olduğunu gösteriyor. Çalışma Çin’in bu alanda da liderliği almak üzere olduğunu gösteriyor

23 Kasım 2010

Birleşmiş Milletler tarafından 29 Kasım – 10 Aralık 2010 tarihinde Meksika’nın Cancun şehrinde düzenlenecek toplantıda bir araya gelecek olan 200 ülkenin liderleri küresel iklim değişikliği ile mücadele için ortak kararlar almaya çalışacak.

Bu toplantının öncesinde dikkatler bir kez daha bu konuyu odaklanmış durumda. Tartışmalar ise sanayileşmiş ülkelerin ve sanayileşmekte olan ülkelerin bugüne kadar yapılan salımlardaki payları ile bundan sonraki süreçte bu salımlarda ne kadarlık paylara sahip olacaklarında yoğunlaşıyor.

Bu konuda yapılan bir çalışma oldukça ilginç veriler sunmakta. Kısa adı MATCH olan bir topluluğun çalışmasına göre 1750 ile 2005 yılları arasındaki dönemde gerçekleşen küresel ısınmaya neden olan zararlı gaz salımlarındaki sorumlulukta ABD yüzde 20 ile en başta geliyor. Aynı dönemde dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının etkisi ile Çin’in sera gazı etkisi yapan gaz salımlarındaki payı ise yüzde 12 düzeyinde gerçekleşti.

Topluluğun yaptığı çalışmanın öngörülerine göre ise önümüzdeki 40 yıl içerisinde bu denge tamamen değişecek.

Çalışmanın öngörüsüne göre 2020 yılına gelindiğinde son 30 yıllık dönemdeki zararlı gaz salımlarında ABD’nin payı yüzde 15.7’de kalacak iken gelişen ekonomisi ve büyüyen nüfusu ile Çin’in payı yüzde 16.2 seviyesine çıkacak.

2050 yılına gelindiğinde ise 1990 yılından beri atmosfere salınan zararlı gazların yüzde 17.6’sından Çin, yüzde 12.1’inden ABD ve yüzde 8.2’sinden Hindistan sorumlu olacak.