GE 25.000 Elektrikli Araç Satın Alıyor

General Electric şirketinin bu kararının sektörün hızla gelişmesini sağlayacağı belirtiliyor

12 Kasım 2010

Amerikan General Electric şirketi 2015 yılına kadar 25.000 elektrikli araç satın alacağını açıkladı.

Yapılan açıklamada bu araçların 12.000 adedinin ise General Motors tarafından üretilen ve 2011 yılı başında satışa sunulması beklenen Volt adlı elektrikli araçlar olacağı belirtildi.

Açıklamada şirketin bu araçlardan bir kısmını kendi kullanımı için kullanacağı önemli bir kısmını ise kurumsal kiralama ile şirketlerin kullanımına sunacağı belirtildi. General Electric’in aldığı bu karar beş yıl içinde şirketin sahip olduğu araçların yarısını elektrikli araç haline getirmesi anlamına geliyor.

GE’nin bu kararı aynı zamanda şirket için stratejik önem taşıyor. Zira GE’nin önümüzdeki 3 yılda elektrikli araçlar için gerekli olan kendi üretimi WattStation gibi şarj cihazlarından pillere kadar bir çok farklı üründen toplam 500 milyon dolar gelir elde etme hedefi bulunuyor. Şirketin tüm elektrikli araçlar için gerekli yan ürünler pazarında sahip olmayı öngördüğü pay ise yüzde 10.

Uzmanlara göre GE’nin aldığı bu karar elektrikli araç sektörü için çok önemli ve güven verici bir gelişme. Şirketin yapacağı önemli miktardaki bu alım sektörün gelişmesine çok önemli katkı sağlayacak.

Şirket aynı zamanda 5 yılda rüzgar, elektrikli araç pilleri ve elektrik şebekesi üretimi için toplam 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.