Güvenli ve Sürdürülebilir  Enerji İçin Trilyon Avroluk Plan

AB Enerji Komisyonu birliğin enerji güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için 10 yıllık bir plan açıkladı.

11 Kasım 2010

Avrupa Birliği Komisyonu’nun enerjiden sorumlu komiseri Guenther Oettinger, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında birliğin 2020 yılına kadar olan enerji stratejisini açıkladı.

Açıklamaya göre Avrupa Birliği enerji verimliliğini sağlamak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak ve eletrik şebekelerini birleştirmek için 1 trilyon avroluk harcama yapacak.

Oettinger yaptığı açıklamada bugüne kadar üye ülkelerin bireysel çıkarlarının Birlik içinde enerji konusunda tam bir anlaşma sağlanamadığını belirtirken açıklamasının devamında AB liderlerini 4 Şubat’ta ilk kez yapılacak olan Avrupa Birliği enerji zirvesinde plana destek olmaya çağırdı.

Öncelikli konulardan birinin 27 üye ülkenin elektrik ve doğal gaz şebekelerinin birleştirilmesi olduğunu ifade eden Oettinger 2009’da Rusya’nın Avrupa’ya giden doğal gazı kestiğinde birlik ülkelerinin yaşadığı sıkıntıların tekrarlanmaması gerektiğini söyledi ve 2015 yılında hiçbir üye tek başına kalmamalı diye konuştu. Oettinger Avrupa’nın enerji sistemini daha sürdürülebilir ve güvenli hale getirmenin zaman alacağını fakat kararlı olunması ve bürokratik engellerin hızla aşılması gerektiğini söyledi.

Açıklanan planda ayrıca 34 yenilenebilir enerji ve 8 karbon tutum ile depolanması projesinin de birlikten 5 milyar avroya yakın fon sağlayacağı belirtildi. Bu projelerin finansmanı Avrupa Yatırım Bankası ve birlik ülkeleri tarafından sağlanacak.

Komisyon’un planları arasında ayrıca konutlarda enerji verimliliğini sağlyacaka devletler tarafından desteklenecek uygulamalara da yer verildi.