BMW Elektrikli Araç Üretimine Başlıyor

BMW Üst Yöneticisi Norbert Reithofer otomobil üretiminde devrim gerçekleştirmekte olduklarını söyledi.

10 Kasım 2010

Alman lüks otomobil üreticisi Bayerische Motoren Werke AG (BMW) tarafından yapılan açıklamada şirketin 530 milyon avroluk yatırım ile elektrikli araç üretimine başlayacağı belirtildi.

Megacity adı verilen aracın üretimi için şirketin 400 milyon avro yatırım ile ABD’de yeni bir karbon fiber fabrikası kuracağı ayrıca Almanya Leipzig’de bulunan fabrikasının üretim kapasitesini artıracağı belirtildi. BMW bu yatırımlar sayesinde Leipzig fabrikasında 800, ABD’de kurulacak fabrikada ise 200 kişilik yeni istihdam yaratabilecek.

BMW üst yöneticisi Norbert Reithofer konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu çalışmaları ile beraber otomobil üretiminde bir devrim gerçekleştirmekte olduklarını söyledi.

BMW’nin pille çalışan bu ilk aracının satışına 2013 yılında başlanacak.

BMW 4 koltuklu olacak aracın ağırlığını düşük tutarak bu sayede araçta daha küçük ve düşük maliyetli piller kullanmak için aracın yapısında çelikten yüzde 50 daha hafif olan karbon fiber malzemesi kullanmayı planlıyor. Aynı zamanda Formula 1 yarışa araçlarında kullanılan bu malzeme ile yolcu güvenliği de sağlanmış olacak.

BMW bu yatırım ile hem çevre düzenlemelerinin getirdiği yükümlülüklerini karşılamak hemde şu an 1.4 milyon seviyesinde olan yıllık araç satış sayısını 2020 yılında 2 milyon düzeyine çıkarmayı hedefliyor.