Yaşamın devamı denizlerin temiz olmasına bağlı

Deniz Temiz TURMEPA Derneği 2.  Uluslarararası Mavi Çözüm Platformu etkinliğini gerçekleştirdi

16 Ekim 2013

Deniz Temiz TURMEPA Derneği 11 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda 2.  Uluslarararası Mavi Çözüm Platformu etkinliğini gerçekleştirdi.

Derneğin kurucu ve onursal başkanı Rahmi Koç etkinlikte gerçekleştirilen ”Sanayide Atık Yönetim Çalışmaları ve Mavi Yeşil Dönüşüm Konferansı” açılışında bir konuşma yaptı. Rahmi Koç, TURMEPA olarak bir taraftan Türkiye’nin denizleri ile ilgili sorumluluk paylaşan tüm kurum, kuruluş ve bireyleri aynı çatı altında toplarken, diper taraftan bu kuruluşların aralarında daha sıkı diyalog kurulmasına vesile olduklarını kaydetti.

Rahmi Koç konuşmasında son çeyrek yüzyılda bütün dünyada deniz, hava, kara kirliliklerinin gittikçe arttığının farkedildiğini,  çevre kirliliğiyle mücadeleye yönelik, resmi kuruluşlar, standartlar, teknolojiler, sanayi kolları ve sivil toplum örgütleri kurulduğunu ve geliştiğini söyledi. Koç Türkiye’de ise  özellikle son 10 yılda çevre koruma bilincinin geliştiğini ifade ederken alınan önlemlerin sanayileşme ve kentleşmenin hızına yetişemediğinden sorunların büyümeye devam ettiğini dile getirdi.

Son 50 yılda dünya nüfusunun 2 kat artarken, su kullanımının ise 3 kat arttığının altını çizen Koç, Türkiye’de ise Türkiye İstatislik Kurumu’nun verilerine göre sanayiden kullanılan suyun yüzde 81’inin ve organize sanayi bölgelerinde yılda üretilen 30 milyon metreküp tehlikeli atık suyun tamamının arıtılmadan doğaya bırakılmakta olduğuna dikkat çekti.

Rahmi Koç sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yüzde 75’ni bize denizlerimiz sağlıyor. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Başka bir deyimle ‘Ölmek istemiyorsan denizleri temiz tutacaksın.’