”Enerji verimliliğinde entegre politika ve stratejilere ihtiyaç var”

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından “Binalarda Enerji Verimliliği (BEV), Finansman ve Çözüm Fırsatları Semineri” düzenlendi.

14 Ekim 2013

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) tarafından “Binalarda Enerji Verimliliği (BEV), Finansman ve Çözüm Fırsatları Semineri” düzenlendiği açıklandı.
Dernek’ten yapılan açıklamada seminerin, Enerjisa desteği ile 30 Eylül tarihinde Sabancı Holding Genel Merkezi’nde “Binalarda Enerji Verimliliği (BEV) Bildirgesi İmza Töreni” ve “BEV İyi Uygulama Örnekleri Paylaşım Semineri” etkinliklerinin ardından gerçekleştirildiği belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, İTÜ Enerji Enstitüsü, Schneider Electric, Borusan Makine ve Güç Sistemleri, BES Enerji, Mermerler Grup, TurSEFF, Şekerbank, VEN ESCO temsilcilerinin katıldığı seminerin açılış konuşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu yaptı.

Çalıkoğlu burada gerçekleştirdiği “Enerji Verimliliğinde Bugüne ve Geleceğe Bakış” başlıklı sunumunda Türkiye’nin enerji talebinin 1990 yılı sonrasında yıllık yüzde 4.6 oranında artarken, bu oranın Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 1.6 olduğuna dikkat çekti.

Erdal Çalıkoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Türkiye’de enerji sektörünün ana karakteristikleri Yüksek Talep Artışı, Yüksek İthalat Bağımlılığı ve Yüksek Enerji Yoğunluğu. Enerji verimliliğinde entegre politika ve stratejilere ihtiyaç var. Dolayısıyla; bu konuda geliştirilen politika ve stratejilerin, Bilgi, Finansman ve Mevzuat, Kurallar, Düzenlemeler ve Teknik Standartlar gibi ana sütunlar üzerine oturması gerekiyor. Türkiye enerji verimliliğiyle ilgili alacağı önlemlerle enerjide her yıl en az 165 milyon varil petrol eşdeğeri tasarruf yapabilecek durumda.”

Çalıkoğlu sunumunda ayrıca enerji verimliliği konusunda zorunlu uygulamalar olduğunu belirtirken, bunları Enerji Yönetimi, Periyodik Etütler, yeni yapılan binalarda Isı Yalıtımı, Isınmada Bireysel Ölçüm ve Sıcaklık Kontrolü, Merkezi Isıtma Sistemleri gibi uygulamalar olarak sıraladı.

Açılış konuşmasını takibene “Enerji Verimliliği Hizmetleri Paneli” düzenlenirken, panelin moderatörlüğünü İTÜ Enerji Enstitüsü, Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil yaptı. Panelin katılımcıları Schneider Electric, Borusan Makine ve Güç Sistemleri, BES Enerji ve Mermerler Grup temsilcileri ise enerji verimliliği yaklaşımlarını ve yürüttükleri çalışmaları paylaştılar.

SKD Türkiye, Enerji Çalışma Grubu Başkanı Ediz Günsel moderatörlüğünde düzenlenen seminerin ikinci panelinde ise TurSEFF, Şekerbank ve VENESCO Bina Enerji Yönetimi Danışmanlık temsilcileri, finans kurumları tarafından Türkiye’de sürdürülebilirlik projelerine sağlanan finansman olanakları ve devam eden programlar hakkında bilgi verdiler.

Panelin sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde ise özellikle Türkiye’de enerji verimliliği konusunda yapılacak olan projeler için ödenek ayrılması ve finansman sağlanması konusunda gerekli desteğin verilmesi konusu vurgulanırken, bunun için finansman alanındaki teminat ve garanti konularındaki zorlukların kaldırılmasının gerekliliği belirtildi.