TBMM’nin yenilenen projesi ağaç kesiminin önüne geçti

TBMM’nin sosyal tesis projesinde değişikliğe gidilmesi 1,240 ağacın kesilmesini engelledi

14 Ekim 2013

Türkiye Büyük Millet Meclisi Arşiv, Eğitim, Kongre ve Sosyal Tesis yapımı için 22 Ekim’de ihaleye çıkıyor. TBMM tarafından özelleştirilme aşamasında iken satın alınan TEKEL Fabrikaları’nın yerinde yapılacak tesislerin projesinde ise değişikliğe gidildiği bu sayede 1,240 ağacın kesilmesinin önüne geçildiği bilgisi verilirken, 12 ağacın ise yerinin değiştirileceği bildirildi.

Milliyet gazetesinde Önder Yılmaz imzalı olarak yayınlanan habere göre gelişme projede futbol ve tenis sahası olarak öngörülen alanlardan vazgeçilmesi sayesinde yaşandı.

Bununla birlikte projedeki binaların çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretmeyi sağlayacak paneller bulunacak iken spor salonu ve kapalı otopark üzerine yerleştirilecek güneş kollektörleri ile ise yaz aylarında tesisin soğutulması sağlanacak.

Habere göre tesisin enerji ihtiyacının yüzde 60 oranında güneş enerjisinden sağlanması hedeflenirken, tesisin güneş enerjisi alanındaki yatırımların 7 yılda kendisini amorti etmesi ve yıllık 674 ton karbondioksit salımı tasarrufu sağlanması öngörülüyor.