“Sürdürülebilirlik indirimli faiz olarak geri dönecek”

İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Bölüm Müdürü Ethem Eliaçık banka finansmanlarında sürdürülebilirlik kriterinin önem kazanmaya başladığını söyledi

20 Mart 2020

İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Bölüm Müdürü Ethem Eliaçık Solar İstanbul 2020 Fuar ve Konferansı kapsamında düzenlenen Güneş Enerjisi ve Finans oturumunda konuştu.

İş Bankası olarak 2019’a kadar enerji yatırımlarına sağladıkları toplam finansmanın %70’inin yenilenebilir %30’unun ise fosil yakıtlara dayalı projelerin oluşturduğu, halihazırda şirketlerin öz tüketime dayalı çatı üstü güneş enerjisi yatırımları için de “İş’te Güneş Kredisi” sağladıkları bilgilerini verdi.

Eliaçık yurt dışından kaynak sağladıkları finans kuruluşlarının sürdürülebilirlik ve cinsiyet eşitliği gibi kriterlerde kendilerine daha yoğun şekilde şartlar getirmeye başladıklarını ifade ederken, kendilerinin de doğal olarak bunu müşterilerine yansıtmaya başlayacaklarını söyledi. Ethem Eliaçık 1-2 sene içindeki yatırımlarında bu kriterlere dikkat eden firmaların bu çabalarının kendilerine gelecek 7-8 yıl içinde indirimli faiz olarak geri dönebileceğine de vurgu yaptı.

Ethem Eliaçık halihazırda enerji tasarrufu veya yenilenebilir enerji yatırımı yapan işletmelere yurt dışı kaynaklı olarak EBRD kaynaklı veya TurSEFF aracılığı ile uygun finansman sağlarken uygulanan kriterlerin bundan 10 yıl sonra ise işletmelere yönelik herhangi bir kredi için bile aranabileceğini sözlerine ekledi.