Çatı GES yatırımcıları doğru EPC firmaları ile çalışmalı

AKLeasing Satış Müdürü Murat Ateş çatı yatırımları için çok fazla talep almaya başladıklarını söyledi

20 Mart 2020

AKLeasing Satış Müdürü Murat Ateş Solar İstanbul 2020 Fuar ve Konferansı kapsamında düzenlenen Güneş Enerjisi ve Finans oturumunda yaptığı konuşmada çatı üstü GES yatırımcılarının doğru EPC firmaları ve tedarikçiler ile çalışmaları gerektiğini söyledi.

Murat Ateş konuşmasında enerji sektörünün AKLeasing için hedef sektörlerden biri olduğunu söylerken, şimdiye kadar sektörde 250 MW büyüklüğünde bir portföye sahip olduklarını, bunun da 150 MW’lık bölümünü ağırlıklı arazi tipi lisanssız projeler olmak üzere güneş enerjisi santrallerinin oluşturduğunu söyledi.

Konuşmasında arazi tipi GES yatırımları alanında özellikle 2017-2018 döneminde çok rağbet gördüklerini, bu alanın oturmuş olması sayesinde kendilerine gelen tekliflere yönelik doğru kararlar verebildiklerini söyledi.

Murat Ateş nispeten yeni olan çatı pazarında ise çalıştıkları EPC firmalarının kendilerine bu alana yönelik çok yoğun talep olduğunu ilettiklerini söylerken amatörce hazırlanmış teklifler ile de karşılaştıklarını kaydetti.

Çatı üstü yatırımların, arazi tipi yatırımlara göre yatırım limitlerinin daha düşük olmasına karşın çok daha farklı unsurlar ve altlarında bir işletme olduğu için farklı riskler barındırabildiğini belirten Ateş bu yüzden yatırımcıların doğru EPC firmaları ve tedarikçiler ile çalışarak, iyi bir analizden geçip doğru hazırlanmış nakit akış ve fizibilite raporu çalışmaları ile başvuru yapmalarının önemli olduğuna vurgu yaptı.