EPDK’dan etanol açıklaması

Etanol zorunluluğunun askıya alınması ile 20 milyon metreküp ilave kapasite oluşacak

16 Mart 2020

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 13 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine yüzde 3 oranında etanol harmanlama zorunluluğunu 3 ay süreyle askıya alınması kararı ile ilgili açıklama yayınladı.

Açıklamada kararın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kovid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması hedefi ile kuruma yapılan talep doğrultusunda alındığı bildirildi.

Açıklamaya göre karar ile kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılabilecek etanol kapasitesi 20 bin metreküp artacak.

Bununla birlikte açıklamada uygulamanın benzin talebinin karşılanmasına ve akaryakıt fiyatlarına olumsuz etkisi olmayacağı ifade edilirken, kararın benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin bir yasak anlamı da taşımadığına vurgu yapıldı.

Açıklamadaki bilgilere göre yenilenebilir enerji politikalarına uyum sağlanması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve tarım sektörünün desteklenmesi amacıyla 2013’ten itibaren yerli tarım ürünlerinden üretilen etanolun benzinle harmanlanmasına ilişkin zorunluluk uygulanmaya başlandı. 2013’te %2 oranında başlatılan uygulama 2014’te %3 seviyesine çıkarıldı

2018’de yerli tarım ürünlerinden üretilen 95 bin metreküp etanolün kullanılması ile akaryakıt piyasasındaki harmanlama oranı %3,17 oldu ve böylelikle 250 milyon liralık akaryakıt ikamesi ürünün üretilmesi sağlandı.