“Güneş ve jeotermal yatırımlarında sinerji gelişmesini ümit ediyoruz”

EVÇED Başkanı Dr. Oğuz Can hibrit santral düzenlemeleri hakkında değerlendirmede bulundu

20 Mart 2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı ve Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can 8 Mart 2020 tarihinde yayınlanan hibrit santral düzenlemeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Oğuz Can Solar İstanbul 2020 Fuar ve Konferansı‘nda yaptığı konuşmasında yayınlanan düzenlemeler ile yüzer yüzer güneş enerjisi santrallerinin gelişimine yönelik belirsizliğin kalktığını, bu alana yönelik yatırımlarda Devlet Su İşleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun rollerinin daha da netleştiğini kaydetti.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün özellikle “yenilenebilir+yenilenebilir” görüşü çerçevesinde bu tür uygulamaların artmasını istediklerini sözlerine ekleyen EVÇED Başkanı Can, düzenlemeler ile alan kullanımında verimlilik sağlanacağına vurgu yaptı.

Oğuz Can güneş enerjisinde genellikle fotovoltaik alanına odaklanılmasına karşın, bu düzenlemeler sayesinde ısıl dönüşüm kısmında jeotermal ve konsantre güneş enerjisinin (CSP) birbirleri ile bir sinerji oluşturmasına yönelik bir gelişim alanı olduğuna dikkat çekerken yönetmelik ile bunun önünün açıldığını ve iki alan arasında sinerjinin gelişiyor olmasını ümit ettiklerini sözlerine ekledi.