Birleşik Krallık Altyapı Bankası depolama projelerine 200 milyon sterlin yatırım yapacak

Banka ilk defa enerji depolama alanına finansman sağlayacak

4 Nisan 2023

Birleşik Krallık Altyapı Bankası enerji depolama alanındaki ilk girişimi olarak, depolama teknolojilerine odaklanmış iki ayrı fona 200 milyon sterlin yatırım yapacağını duyurdu. [1]

Duyuruya göre banka Gresham House Secure Income Renewable Energy & Storage LP (SIRES) fonuna 75 milyon sterlin yatırım yapacak.

Enerji çözümleri şirketi Centrica da aynı anlaşma kapsamda bu fona 65 milyon sterlin yatırım yapacak.[2]

Bu kaynak ile ülkede 50 MW gücünde bir güneş enerjisi santrali ile 75 MWh kapasiteli bir enerji depolama tesisi devreye alınacak.

Banka aynı zamanda Equitix UK Electricity Storage fonuna da 125 milyon sterlin tutarında yatırım yapacak.

Bankanın konu ile ilgili açıklamasında yatırımlar sayesinde 1.300 kişilik istihdam yaratılacağını ve 200 milyon sterlin tutarında özel sektör yatırımının da harekete geçirileceği ifade edildi.

Açıklamadaki bilgilere göre halihazırda Birleşik Krallık ulusal şebekesine bağlı enerji depolama gücü 5 GW düzeyinde iken ülkenin net sıfır emisyon hedefi kapsamında bu gücün 2030’a kadar 29 GW’a, 2050 yılına kadar da 51 GW’a ulaşması gerekiyor.


[1] The Bank and Centrica announce significant investment into sustainable electricity funds to help supercharge UK’s transition to cleaner, greener energy

[2] Centrica and UK Infrastructure Bank announce significant investment into sustainable electricity funds