Siemens ve Güriş Dinar RES için işbirliği geliştirdi

Güriş’in 50 MW kurulu güce sahip olacak Dinar RES için Siemens ile çalışacağı açıklandı

23 Şubat 2012

Siemens Türkiye ile Güriş Holding’in Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde hayata geçecek rüzgar enerjisi santrali için işbirliği geliştirdiği açıklandı.

Siemens Türkiye’den yapılan açıklamada Güriş Holding’in iştiraki Mogan Enerji Yatırım Holding aracılığı ile geliştireceği projenin kurulu gücünün ise 50 MW olacağı belirtildi.

Siemens bu çalışma kapsamında santral için 2.3 MW güce ve 108 metre kanat çapına sahip 22 adet SWT-2.3-108 modelli rüzgar türbinlerinden sağlayacak iken aynı zamanda santrale 5 yıllık servis hizmeti de sunacak. Siemens’in SWT 2.3 türbinleri özel tasarımları sayesinde düşük ve orta güçteki rüzgarlarda bile yüksek güç üretebilme özelliğine sahip.

İşbirliği dolayısı ile gerçekleştirilen imza töreninin ardından bir açıklama yapan Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis; 50 yılı aşan geçmişiyle Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Güriş Holding ile uzun yıllardır pek çok alanda birlikte çalıştıklarını belirterek, Güriş’in yenilenebilir enerji vizyonununda da aynı işbirliğini sürdürmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gelis, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siemens olarak ülkemizin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılır hale gelmesine olan katkımız nedeniyle gururluyuz. Küresel ölçekte elde ettiğimiz tecrübeyi Türkiye’deki yatırımcılarla paylaşarak yolumuza devam ediyoruz. Bugün, Güriş Holding ile gerçekleştirdiğimiz yeni yatırım ile, 2.3 MW’lık rüzgar türbini ailemizin en yeni, düşük rüzgar güçlerinde bile enerji üretimine olanak sağlayan özel kanat tasarımlı üyesini sunuyoruz. Bugüne kadar dünya genelinde 4 bini aşkın kurulum gerçekleştirdiğimiz 2.3 MW ailesine ait olan türbinlerimiz, kendini kanıtlamış dayanıklılık ve emre amadeliğiyle öne çıkıyor. Güriş Grubu ile uzun yıllardır pek çok alanda çeşitli projelere imza attık. Önümüzdeki dönemde de bu işbirliğimizin artarak sürmesini hedefliyoruz.”

İnşaat dışındaki tüm altyapı çalışmalarının Siemens tarafından yapılacağı Dinar RES projesinin 2012 yılında tamamlanması bekleniyor. 1300 metre rakıma sahip, zorlu coğrafi koşullara sahip bir bölgede inşa edilecek santral tamamlandığında 50 MW’lık kurulu gücü ile yalnızca bölgenin değil, aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük rüzgar enerjisi santrallerinden biri olacak.

Santral tamamlandığında burada üretilecek elektrik ile yıllık 95 bin ton karbondioksit salımının önüne geçilebilecek.