Enerji üretimine özgürlük geldi

EPDK 500 kW’a kadar olan sistemler ile elektrik üretimine ve satılmasına olanak sağlayan teknik düzenlemeyi tamamladı.

21 Şubat 2012

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kişi ve kuruluşların kendi elektriğini üretip fazlasını satabilmesine olanak sağlayan teknik düzenlemeyi tamamladığı açıklandı.

Düzenleme ile birlikte kişi ve kuruluşlar lisans zorunluluğu olmadan doğrudan veya talep birleştirerek 500 kilovat kurulu güce kadar olan güneş, su ve rüzgar enerjisi sistemleri ile kendi elektriğini üretip, ihtiyaç fazlasını sisteme satabilecekler.

EPDK tarafından karara bağlanan tebliğ ile bu tür tesislerin hangi kurumlara nasıl başvuracağı ve diğer teknik şartlar belirlendi. Tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Konu hakkında açıklama yapan EPDK Başkanı Hasan Köktaş bu karar ile artık tüketicilerin kendi elektriklerini üretmelerinin ve üretilecek fazla elektriğin dağıtım sistemine en yakın noktada tüketilmesinin mümkün olacağını söyledi. Hasan Köktaş  elektrik üretmek için anonim ve limited şirket kurma zorunluluğu olmamasının ise tüketiciler açısından büyük avantaj sağlayacağının da altını çizdi.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör