Siemens güneş enerjisi birimini kapatıyor

Şirket güneş enerjisi biriminin satış görüşmelerinin olumlu sonuçlanmadığını açıkladı

19 Haziran 2013

Siemens’in güneş enerjisi birimini tamamen kapatacağı açıklandı.

Siemens tarafından yapılan açıklamada şirketin 2012’nin Ekim ayında güneş enerjisi sektöründen çıkma kararı almasının ardından, yoğunlaştırmalı güneş enerjisi (CSP) birimini satmak için bazı yatırımcılar ile görüştüğü fakat pazar koşullarındaki artan zorluklar nedeni ile bu görüşmelerin olumlu sonuçlanmadığı kaydedildi.

Siemens 2009 yılında termal güneş enerjisi alanında çalışan İsrail merkezli Solel Solar şirketini 418 milyon dolara satın alarak bu alandaki çalışmalarını yoğunlaştırırken, yine aynı alanda çalışan İtalyan Archimede Solar’a da ortak olmuştu.

Güneş enerjisinden çıkış kararı almadan önce Siemens’in güneş enerjisi biriminde 680 kişi çalışırken, bu birim şirketin 2011 yılındaki 73.5 milyar avroluk toplam satışlarında 300 milyon avroluk pay sahibi olmuştu.

Karar şirketin çoğunluğu İsrail merkezli Solel Solar Systems şirketinden olmak üzere 280 çalışanı etkileyecek iken, şirket mevcut sözleşmelerinin gerektirdiği yükümlülükleri tamamlamanın ardından 2014’ün bahar aylarında güneş enerjisi alanındaki faaliyetlerini durduracak.