Güneş enerjisi için sınırın 15 katı başvuru geldi

600 MW ile sınırlı ilk güneş enerjisi santrali lisansları için 8,900 MW’lık talep geldi

18 Haziran 2013

Güneş enerjisi yatırımcıları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na geçen hafta rekor düzeyde başvuruda bulundu.

Yerli ve yabancı birçok yatırımcı 10-14 Haziran tarihleri arasında kuruma 8,900 MW’a yakın kurulu güç için 469 üretim lisansı başvurusunda bulundu.

Türkiye’de güneş enerjisi santrali yatırımlarının başlanması anlamında özel önemi olan bu ilk başvuru sürecinde sağlanacak üretim lisansları 600 MW ile sınırlıydı.

Hürriyet gazetesinde Merve Erdil imzalı olarak yayınlanan habere göre ise konu hakkında açıklama yapan EPDK Başkanı Köktaş şunları söyledi; “Güneş başvuruları için özellikle son iki günde yüzlerce kişi elinde kalın dosyalarla kurumumuza akın etti. Önümüzdeki bir iki gün içinde tüm başvuruları şirket, il, ilçe, kurulu güç, bölge gibi tüm bilgileri ile kamuoyuna sunacağız. Bu kadar başvuru, 600 MW’lık kurulu güç için yapıldı. Başvurudaki ilgi ve ülkemizin potansiyelini düşündüğümüzde bu güç küçük görünebilir. Ancak bu başvurular ülkemiz güneşinden elektrik üretimi konusunda çok büyük bir adım. Bu yatırımlarda 13.3 dolar cent olan alım garantisi fiyatı tamamen yerli ekipman kullanılması halinde 22-23 cent’lere kadar çıkıyor.”

EPDK’nın bu hafta içinde yapılan başvuruları internet sitesinde açıklaması bekleniyor. Açıklamanın ardından ise birden fazla başvurunun yapıldığı bölgelere yönelik olarak yarışma süreci yaşanacak.