Zorlu 100 MW’lık jeotermal lisansı başvurusunda bulundu

Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş. yeni bir jeotermal yatırımı için EPDK’ya başvuruda bulundu

19 Haziran 2013

Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş.’nin yeni bir jeotermal yatırımı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruda bulunduğu bildirildi.

Zorlu Enerji tarafından yapılan açıklamada şirketin sahip olduğu 18 ve 19 sayılı “Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı” kapsamında Denizli’nin Sarayköy ilçesi Karataş mevkisinde gerçekleştirdiği arama çalışmaları neticesinde bulduğu jeotermal kaynağı değerlendirme amacı ile EPDK’ya 100 MW kurulu gücünde tesis için başvuruda bulunduğu bilgisi verildi. Santralin devreye girdiğinde yıllık 600 milyon kWh elektrik üretmesi öngörülüyor.

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, gerçekleştirdikleri arama çalışmasının olumlu seyretmesinin kendileri için sevindirici olduğunu, halihazırda Denizli’de yapımı devam eden Kızıldere Jeotermal Enerji Santrali’nin devreye girmesi ile santralin 95 MW’lık kurulu güce ulaşacağı ve Türkiye’nin bu alandaki en büyük, dünyanın ise sayılı santrallerinden biri olacağını kaydetti.

Sinan Ak ayrıca Zorlu Enerji’nin 2040 yılına kadar geçerli olan üretim lisansının bulunduğu Manisa-Alaşehir jeotermal sahasında da sondaj çalışmalarını sürdürdüğünü, 30 MW kurulu güce sahip olacak tesisin inşaatına, proje finansmanı tamamlandıktan sonra bu yıl içerisinde başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Sinan Ak Simav’da da jeotermal alanında çalışmaları olduğunu söylerken, Zorlu Enerji’nin 2015 yılına kadar Türkiye’nin jeotermal üretim kapasitesinin yarısını tek başına karşılamayı hedeflediğini ifade etti.