Türkiye’de rüzgar yarışmasının kazananları açıklandı

Dünya rüzgar günü kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin sonuçları açıklandı

18 Haziran 2013

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından Dünya Rüzgar Günü kapsamında bu yıl ikinci kez düzenlenen ”Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışması sonuçlandı.

Yarışmanın fotoğraf bölümüne 171 fotoğrafçı 611 eser ile katılırken, geçen yıl yapılan yarışmanın birincisi Nuri Çorbacıoğlu bu yıl aynı yarışmada ikinci kez birincilik ödülüne hak kazandı. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu onayı ile düzenlenen yarışmada ikincilik ödülüne Liane Linda Bencuya‘nın, üçüncülük ödülüne ise Hasan Alper Eryiğit‘in eserleri hak kazandı.

1 – Nuri Çorbacıoğlu

2 – Liane Linda Bencuya

3 – Hasan Alper Eryiğit

Aynı etkinlik kapsamında düzenlenen resim yarışmasında ise 1.-2. sınıflarda Gülce Şeneş, 3.4. sınıflarda Berfin Türkoğlu, 5.6.7.8 sınıflarda Rümeysa Yıldırım, 9.10.11.12 sınıflarda Helin Kurt birinci oldu.

Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri 14 Haziran akşamı EPDK sergi salonunda yapılan bir törenle katılımcılara verilirken, serginin açılışı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven tarafından yapıldı.

Törende bir konuşma yapan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, ikinci kez düzenlenen bu etkinlikle halka bir adım daha yaklaştıklarını söylerken çocukların rüzgar enerjisiyle ilgili farkındalıklarını artıracak bu etkinliklere devam edileceğini belirtti. Rüzgarın temiz bir enerji kaynağı olarak hayatımızda daha fazla yer alması için çocukları bu konuda eğitmenin önemine dikkat çekerek, katılımcılara ve desteğini esirgemeyen EPDK ve Enerji Bakanlığına teşekkür etti.

Sergi açılışını gerçekleştiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yaptığı konuşmada rüzgarın önünü açacak çalışmalara devam ettiklerini, arkalarında gelecek nesillerin olduğunu bilmenin verdiği güvenle çalışmaları hızla sürdüreceklerini vurgulayarak,  “Enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf etmek her ailenin çocuklarına öğretmesi gereken bir kültür. Bu vesileyle çocuklarımıza ve ailelerine enerjinin önemini ve dikkatli tüketim yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” dedi.  Bakan Taner Yıldız ayrıca yarışmaya katılan herkese, sponsorlara ve organizasyonu düzenleyen TÜREB’e teşekkürlerini ileterek, çocukların ve ailelerinin rüzgara verdiği desteği devam ettirmelerini istedi.