Rüzgar İspanya’da ana enerji kaynağı haline geldi

Rüzgar enerjisi İber yarımadasının tüm yıl ana enerji kaynağı olmaya doğru ilerliyor. 

12 Nisan 2011

Rüzgar enerjsinde Avrupa’nın Almanya’dan sonra ikinci, dünya sıralamasında ise dördüncü gücü olan İspanya’da rüzgar geçen ay ülkenin ana enerji kaynağı oldu.

İspanyol elektrik idarecisi Red Electrica şirketi tarafından yapılan açıklamada İber yarımadasındaki rüzgar türbinlerinin Mart ayında 4.738 GWh elektrik üretimi ile ülkenin enerji tüketiminin yüzde 21’ini karşıladığı belirtildi. İlave kurulumlar ve güçlü rüzgarlar sayesinde elde edilen bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5’lik bir artış gösterdiç

Ülkenin rüzgar enerjisi sektörünün elde ettiği bu başarı ile ülkenin aylık petrol ithalatı 250 milyon avro azalırken aynı zamanda atmosfere 1.7 milyon tonluk karbon dioksit salımıda engellenmiş oldu.

Rüzgarda sağlanan bu başarıya rağmen geçen yılın aynı döneminde ülkenin temiz enerji kaynaklarından elde ettiği enerji toplam tüketimin yüzde 48.5’ini karşılarken, bu yıl aynı oran yüzde 42.2 seviyesinde kaldı.

Enerji kaynaklarına göre incelendiğinde ise hidroelektrik toplam tüketime yüzde 17.3, güneş enerjisi 2.6, nükleer enerji yüzde 19 ve kömür santralleri yüzde 12.9 oranında cevap verdi.