Nükleerin Açığını Temiz Enerji Kapatacak

İngiltere’nin nükleer planlarına kuşku düşünce hükümet gözünü temiz enerjiye çevirdi.

12 Nisan 2011

İngiltere’nin iklim değişikliği ile mücadele ve Avrupa Birliği yükümlülükleri dolayısı ile karbon salımını azaltma çabalarının temel taşlarından biri olan nükleer enerji projelerinin, Fukuşima felaketinden sonra ciddi revizelerden geçebileceği bildirildi.

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sekreteri Charles Hendry katıldığı BBC’nin bir radyo programında Fukuşima nükleer reaktöründe yaşanan kazanın ardından Birleşik Krallık’ta  10 yeni nükleer santral inşa etmeyi planlayan E.ON, EDF ve RWE gibi şirketlerin bu kararlarından vazgeçme veya uygulamayı erteleme ihtimalalerinin olduğunu söyledi.

Charles Hendry 10 yıl içinde ülkede bir çok kömür santralinin daha fazla sayıda da eskimiş nükleer santralin kapanacağını söylerken, planlanan nükleer enerji yatırımlarının hayata geçmemesinin ise ülkeyi ciddi bir enerji açığı ile yüz yüze getireceğini söyledi.

Hendry açık büyük olsada bu açığın farklı alternatif temiz enerji kaynakları ile kapatılabileceğini söylerken, bunun ülkeye çok daha pahalıya mal olacağını fakat  hükümetlerinin önceliğinin güvenlik olduğunu sölerine ekledi.