Mete Maltepe: GE Türkiye’de Rüzgar Türbini Üretebilir

GE Energy Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe GE’nin Türkiye rüzgar enerjisi sektörüne yönelik çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

11 Kasım 2010

GE Energy Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe GE’nin Türkiye rüzgar enerjisi sektörüne yönelik çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bloomberg’e konuşan Mete Maltepe GE’nin Türkiye’de rüzgar türbini üretimi konusunda planlarını tekrar değerlendirebileceğini söyledi.

Maltepe yaptığı açıklamada Türk şirketlerinin sınırlı finans olanaklarından dolayı gerekli ekipmanları ihracat garantisi sağlayan Euler Hermes SA gibi şirketler aracılığı ile yurt dışından temin ettiğine dikkat çekti.

GE Energy Genel Müdürü kendi beklentilerinin ise küresel ekonomik iyileşmenin etkilerini göstermesi beraberinde artacak kredi olanaklarının Türk şirketleri için ihracat garantisi sağlama zorunluluğunu kaldırarak bu sayede şirketlerin jeneratörler için iç pazara yönelmesi olduğunu belirtti.

Mete Maltepe açıklamasında bu durumda GE olarak Türkiye’de rüzgar türbini üretimine yönelik planlarını tekrar gözden geçirebileceklerini, GE Türkiye’nin bunun için hazır olduğunu ifade etti.

Maltepe, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde kurulu gücünün 1.000 megavatın altında olduğunu belirtirken resmi hedefin ise 2020 yılında bu rakamın 20.000 megavat seviyesine çıkarılması olduğunu söyledi. Mete Maltepe GE’nin bu kurulu güç için gerekli olan rüzgar türbini ve türbin gövdesi üretiminin yarısını karşılayabileceğini söyledi.

GE Energy Türkiye Genel Müdürü Maltepe açıklamasında ayrıca halen mecliste görüşülmekte olan yenilenebilir enerji yasasının rüzgar enerjisi yatırımcılarına kilovat-saat başına 5.5 avro sentlik alım garantisi getirdiğini oysaki yatırımların gerçekleşebilmesi için bu rakamın en az 7.5 avro sent olması gerektiğini kaydetti.

Maltepe açıklamasında GE’nin gaz ve buhar türbinlerinin 8.000 megavat ile Türkiye’nin toplam kurulu gücünün yüzde 17’sini oluşturduğunu ve toplam enerji üretimin yüzde 30’unu sağlayabildiği bilgisini verdi.